mayt

Akarlardan Nasıl Kurtuluruz

Blog

Akar (mayt) Pyroglphidae ailesinden bir canlı türüdür, gözle görülemeyen bu canlıların 0,3 mm büyüklüğü vardır ve ancak mikroskopta görülebilir. Akarların en büyük yaşam alanları halılardır. Bunlara ilave olarak yastık, yorgan battaniye ve oturma grupları örnek olarak gösterilebilir.

Akarların beslenme kaynakları insan derisi başta gelir. Kıl ve yere düşen yiyecek kalıntıları da besin kaynaklarındandır. Akarların üremeleri için 25-30 °C yeterlidir. Yani bir oda sıcaklığı akarların yaşaması için çok elverişli bir ortamdır. % 70-90 da nem oranı akarların yaşaması için elverişli bir ortamdır. Bu nedenle 1800 m den yukarı ve deniz, gölet gibi nemli yerlere uzak bölgelerde akar bulunmaz.

Akarlardan nasıl kurtuluruz?

Öncelikle sağlığımız için bu akarlardan korunmalıyız. Kendi temizliğimize nasıl dikkat ediyorsak bulunduğumuz ortamın temizliğine de dikkat etmeliyiz. Bunun için halı, perde, yorgan, battaniye hatta yatak gibi rutin olarak kullandığımız eşyalar için periyodik bir yıkama zamanı belirlemeliyiz. Bu belirlediğimiz zamanı da kesinlikle es geçmeden zamanı gelen temizlik işlemini yaptırmalıyız.

akar

Halıdaki akarlar

Bir evdeki halı en az yılda bir kere mutlaka yıkanmalıdır. Tavsiyemiz sonbahar ve ilkbahar olmak üzere ikidir. Ancak çoğu zaman iş hayatı ve değişik bahanelerle bu yılda bire düşmektedir. Bunu da kesinlikle geçirmeden yılda bir kere profesyonel firmalar tarafından halılar yıkanmalıdır. Halıdaki akarlardan kurtulmanın en iyi yolu profesyonel bir firma ile iletişime geçmektir. Firma halıyı alır ve halı yıkama şampuanları ile halıyı yıkar ve teslim eder. Ancak bir çok tüketici yıkama işleminden ziyade fiyata önem verdiği için maalesef gerçek anlamda temizlik elde edilememektedir. Firmamız akar ve maytlar için özel şampuanlar kullanmaktadır.

mayt

Akarların Zararları

Akarların vücut yapıları ve dışkıları alerjik olabilmektedir. En sık karşılaşılan rahatsızlık solunum yolu hastalıklarıdır. Akarların dışkıları ve ölenlerinin toza dönüşmesi sonucu solunum yolları ile insan vücuduna nüfuz etmektedir. Özellikle ailesinde alerjik hastalık olan çocuklarda astım, alerjik nezle gibi alerjik hastalıklara yol açabilir. Akarlar ev ortamında en fazla görülen ve sık sık karşılaşılan alerjendir. Bunlardan kurtuluş da temizlikten geçmektedir.

Bakırköy halı yıkama fabrikası halı, perde, koltuk, yatak-yorgan temizliği ile sizi bu haşerelerden kurtarmaktadır.

Bir cevap yazın